Kiedy Tetyda zanurzyła Achillesa w Styksie, by zapewnić mu odporność na ciosy, trzymała go za piętę. Ta pięta stała się jego słabym punktem i chyba biegacze to po nim odziedziczyli. Zapalenie ścięgna Achillesa pojawia się często u tych, którzy nagle zaczynają biegać znacznie więcej lub szybciej niż do tej pory albo do swojego codziennego treningu dodają górki lub sprinty.
Każdy krok to wyzwanie dla ścięgna, które musi zamortyzować uderzenie nogi o ziemię i unieść ją ponownie. Pomnóż to przez 1000 kroków na kilometr, a mikrourazy nawarstwią się w czasie, prowadząc do zapalenia. O zapaleniu ścięgna Achillesa świadczy ból, który pojawia się, gdy stajesz na palcach, sztywność nad piętą, zaczerwienienie i opuchlizna.
Ból pojawia się zazwyczaj tam, gdzie ścięgno łączy się z tyłem pięty, gdzie przyczepia się do łydki lub tuż nad dolną częścią kości piętowej.
Jak zapobiec zapaleniu ścięgna Achillesa?
-
Wykonaj kilkuminutowy, żwawy spacer przed bieganiem.
-
Wzmocnij mięśnie łydek: podnieś się na palcach stopy i powoli przez 10 sekund opuszczaj się, aż pięty dotkną ziemi. Zatrzymaj ruch w dół lub w górę wcześniej, jeśli tylko pojawia się ból.
Jak leczyć zapalenie ścięgna Achillesa?
Dopadło Cię zapalenie ścięgna Achillesa? Zacznij leczenie od elastycznej opaski ze wzmocnieniem, która będzie podtrzymywać ścięgno i ściskać je, co zmniejszy opuchliznę. Nie bierz udziału w forsownych zajęciach, okładaj ścięgno lodem i trzymaj stopę wysoko.