Zapalenie ścięgna Achillesa: profilaktyka, leczenie, powrót do biegania

Chociaż ścięgno Achillesa jest największym i najsilniejszym ścięgnem w Twoim ciele, jest bardzo podatne na kontuzje związane z bieganiem, a wszystkie urazy stosunkowo trudno jest leczyć. Biegacze najczęściej cierpią z powodu zapalenia ścięgna Achillesa - zobacz, jak zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia tej dolegliwości i jak ją leczyć, jeśli już nastąpi.

Jak dbać o ścięgno Achillesa? Shutterstock
Jak uniknąć zapalenia ścięgna Achillesa i jak je leczyć, jeśli już wystąpi ? (fot. shutterstock.com).

Kiedy Tetyda zanurzyła Achillesa w Styksie, by zapewnić mu odporność na ciosy, trzymała go za piętę. Ta pięta stała się jego słabym punktem i chyba biegacze to po nim odziedziczyli. Zapalenie ścięgna Achillesa pojawia się często u tych, którzy nagle zaczynają biegać znacznie więcej lub szybciej niż do tej pory albo do swojego codziennego treningu dodają górki lub sprinty.

Każdy krok to wyzwanie dla ścięgna, które musi zamortyzować uderzenie nogi o ziemię i unieść ją ponownie. Pomnóż to przez 1000 kroków na kilometr, a mikrourazy nawarstwią się w czasie, prowadząc do zapalenia. O zapaleniu ścięgna Achillesa świadczy ból, który pojawia się, gdy stajesz na palcach, sztywność nad piętą, zaczerwienienie i opuchlizna.

Ból pojawia się zazwyczaj tam, gdzie ścięgno łączy się z tyłem pięty, gdzie przyczepia się do łydki lub tuż nad dolną częścią kości piętowej.

Jak zapobiec zapaleniu ścięgna Achillesa?

  1. Wykonaj kilkuminutowy, żwawy spacer przed bieganiem.

  2. Wzmocnij mięśnie łydek: podnieś się na palcach stopy i powoli przez 10 sekund opuszczaj się, aż pięty dotkną ziemi. Zatrzymaj ruch w dół lub w górę wcześniej, jeśli tylko pojawia się ból.

Jak leczyć zapalenie ścięgna Achillesa?

Dopadło Cię zapalenie ścięgna Achillesa? Zacznij leczenie od elastycznej opaski ze wzmocnieniem, która będzie podtrzymywać ścięgno i ściskać je, co zmniejszy opuchliznę. Nie bierz udziału w forsownych zajęciach, okładaj ścięgno lodem i trzymaj stopę wysoko.

Pomocny jest też masaż - poprawi krążenie krwi i w ten sposób przyczyni się do poprawy stanu ścięgna. Stosuj maść przeciwzapalną - ona również przyspiesza rekonwalescencję. Uważaj ze środkami przeciwbólowymi - stosując je, ryzykujesz kontuzję, ponieważ czujesz się lepiej, niż jest naprawdę.

Zanim zaczniesz biegać, ogrzewaj ścięgno Achillesa przez 10 min opatrunkiem rozgrzewającym, żeby je rozluźnić. Jeśli czujesz się gorzej, odwiedź lekarza sportowego. Nie zgadzaj się jednak na zastrzyk z kortyzonu, który podnosi ryzyko zerwania ścięgna.

Domowy opatrunek na zapalenie ścięgna Achillesa

Ten specjalny opatrunek przybliża początek mięśnia do miejsca przyczepu, co skraca ścięgno Achillesa i pozwala Ci w miarę bezpiecznie dalej biegać. Potrzebujesz plastra o szerokości ok. 3 cm i bandaża elastycznego.

Runner\'s World

1. Umieść kawałek plastra poziomo, w poprzek tylnej części łydki, w miejscu gdzie łączy się ze ścięgnem Achillesa. Drugi kawałek przyklej pod spodem przedniej części stopy.

Runner\'s World

2. Połącz oba poziome paski dłuższymi, poprowadzonymi na krzyż, tak by krzyżowały się dokładnie na pięcie.

Runner\'s World

3. Owiń całe miejsce bandażem. Pamiętaj, nie zaciskaj bandaża zbyt mocno, żeby nie blokować przepływu krwi.

RW 03/2007

REKLAMA
}