Późną zimą i wczesną wiosną pogoda jest zmienna i zdarzają się dni jak pod psem. Ścieżki bywają jeszcze oblodzone lub błoto po kostki, a wiatr wychładza organizm w ekspresowym tempie, gdy tylko schylisz się, by zawiązać mokrego buta. Do tego – oprócz zieleni – do życia budzą się bakterie i wirusy, które też treningów nie ułatwiają.
Przeziębienie, grypa, bóle stawów, a czasem nawet pozimowa depresja mogą odebrać chęć nawet do krótkiego treningu. Na szczęście na wszystkie te dolegliwości, no może poza pogodowymi, istnieją zdrowe i smakowite rozwiązania (zapomnij o mleku z masłem i czosnkiem). Dietetycy przekonują, że przestrzeganie specjalnej diety może pomóc wyleczyć przeziębienie, a w wielu wypadkach do niego nie dopuścić. Nim więc podstępne przedwiośnie zmusi Cię do pozostania w domu, sprawdź, jak zachować motywację i nie dać się chorobom.
Celuj kurą w przeziębienie
Przeciętny człowiek łapie przeziębienie 2-3 razy w roku, najczęściej w okresie zimowo-wiosennym i jesienią. Przyczyną są oczywiście krążące wirusy i bakterie, ale pomagają im nieprzewidywalna pogoda i źle dobrana dieta.
Szybki patent: Babciny rosół z kury. Nie dotarliśmy do polskich danych potwierdzających zdrowotne właściwości rosołu, ale amerykańscy naukowcy z centrum medycznego w Nebrasce przeprowadzili badania, które wykazały przeciwzapalne działanie zup rosołowych na drogi oddechowe. Ciepły rosół rozgrzewa gardło, marchew dostarcza beta-karotenu (ma wpływ na odporność), a cebula i czosnek działają bakteriobójczo.
Z kolei na deser wypij jogurt lub kefir. Według ekspertów z "British Journal of Sports Medicine" biegacze długodystansowi regularnie zażywający produkty z bakteriami z rodziny Lactobacillus rzadziej cierpieli na dolegliwości układu oddechowego niż Ci, którzy dostawali placebo.
Rozgrzej dłonie i stopy
Czy zdarzyło Ci się kiedyś wrócić z treningu i zauważyć, że końcówki palców u dłoni lub stóp są niebiesko-białe? Może to być objaw Raynauda – zaburzenie, które występuje u ok. 5% populacji. Jest to napadowy skurcz tętnic w obrębie rąk (rzadziej stóp), powstały w wyniku niedostatecznego dopływu krwi do kończyn, szczególnie podczas działania na organizm niskich temperatur.