Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.3

Urazy stopy: jak ugasić stan zapalny?

Zapalenie rozścięgna podeszwowego, zapalenie ścięgna Achillesa, zapalenie kaletki głębokiej ścięgna Achillesa. Te trzy uciążliwe kontuzje stopy mogą na długo "wyleczyć" Cię z biegania. Zobacz, skąd się biorą i jak im zapobiec, żeby zawsze biegać bez bólu.

fot. Noah Greenberg

Ludzka stopa to nieprawdopodobnie skomplikowany mechanizm złożony z mięśni, kości i ścięgien. Choć wydaje się tak krucha, potrafi przenieść obciążenia kilkakrotnie przekraczające wagę Twojego ciała. Jednak nie jest niezniszczalna.

Z bolącym udem da się biec. Naciągnięte ścięgno też dokucza, ale można jakoś dobiec do mety. Ale boląca stopa lub kostka są jak zaciągnięty ręczny - musisz się zatrzymać. W końcu stopa i staw skokowy to podstawa biegania. Dosłownie i w przenośni. Kiedy działają sprawnie, pozwalają nam kochać każdy krok, gdy zaczynają szwankować - same niosą nas w stronę sklepu z rowerami.

Stopa i staw skokowy, choć wyglądają na delikatne, są bardzo mocne i wytrzymałe. W końcu muszą czasami przenosić obciążenia trzykrotnie przekraczające ciężar Twojego ciała. Ale kiedy są zaniedbane, np. przeciążone treningiem lub - przeciwnie - niewytrenowane, zaczynają się dawać we znaki.

Jeśli zlekceważysz te sygnały, możesz nabawić się jednej z dwóch najtrudniejszych do wyleczenia kontuzji, jakie mogą się zdarzyć biegaczowi: zapalenia rozcięgna podeszwowego i zapalenia lub zerwania ścięgna Achillesa. Dlatego właśnie warto poświęcić trochę czasu, by zrozumieć, jak działa ten skomplikowany mechanizm, który umożliwia nam stanie na dwóch nogach. Oraz, oczywiście, szybkie przemieszczanie się na nich.

Nie bez powodów wydajemy setki złotych rocznie na odpowiednie, wygodne i najnowocześniejsze opakowanie dla stóp. Jeżeli nie zapewnisz swojej stopie odpowiedniej amortyzacji, skutki mogą być opłakane.

"Ucierpieć może nie tylko sama stopa, ale również staw skokowy, kolano, biodra, a nawet dolna część kręgosłupa" - wyjaśnia Jay Dicharry z Wydziału Fizjoterapii i Rehabilitacji University of Virginia. Stopa jest obciążona zarówno gdy ląduje na ziemi, jak i wtedy, gdy się od niej odrywa. W obu tych fazach każdego kroku poddawana jest znacznym przeciążeniom.

Zdaniem Dicharry'ego właściwie wszystkie kontuzje biegaczy mają swoje źródło w tych właśnie dwóch fazach biegu. Jeśli stopa jest zbyt sztywna, gdy ląduje na ziemi, mogą wystąpić mikropęknięcia kości pięty. A jeśli jest zbyt rozluźniona i nie zapewnia odpowiedniej stabilizacji, możesz doczekać się tzw. kolana biegacza.

W tym artykule skupimy się na trzech kontuzjach, które mogą na długie miesiące wyłączyć biegacza z treningów: zapaleniu rozcięgna podeszwowego, zapaleniu ściągna Achillesa i zapaleniu kaletki głębokiej ścięgna Achillesa. Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji o innych urazach stopy, przeczytaj inne nasze artykuły, np. "Gdy stopy mówią stop", "Zadbaj o zdrowie swoich stóp" oraz "Stopa biegacza: dbaj i chroń".

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Tzw. zapalenie rozcięgna podeszwowego jest najczęstszą kontuzją stopy biegaczy. Rozcięgno to grube i mocne pasmo tkanki łącznej przebiegające wzdłuż całej podeszwy stopy. Chociaż takie grube i mocne, jest też stosunkowo podatne na kontuzje. Zapalenie rozcięgna dotyka najczęściej biegaczy, którzy zbyt intensywnie trenują, zapominają o rozciąganiu mięśni łydek albo zbyt dużo biegają po nierównym terenie.

Wielokrotne mikrourazy powodują, że tkanka staje się podatna na mikropęknięcia najczęściej pojawiające się w miejscu, w którym rozcięgno przyczepione jest do pięty. Te mikropęknięcia z kolei wywołują stan zapalny. Jako że rozcięgno jest słabo ukrwione, proces gojenia przebiega bardzo powoli i często kontuzja przechodzi w stan przewlekły.

Czasami długotrwały proces zapalny powoduje wytworzenie na kości pięty narośli kostnej, czyli tzw. ostrogi, która może wywoływać dotkliwy ból przy każdym nacisku. Ból jest najbardziej dotkliwy rano, tuż po wyjściu z łóżka; później ustępuje, ale lekceważyć go nie wolno, gdyż nawet jeśli na początku da się go znieść, zazwyczaj powoduje dalsze podrażnienie rozcięgna i pogorszenie kontuzji.

Jest wiele możliwych przyczyn tego urazu: od nierównej długości nóg i zbytniego napięcia ścięgna Achillesa, po nieprawidłowe metody treningu. Zwykle na zapalenie ścięgna składa się więcej niż jedna przyczyna; może to być i nieprawidłowa budowa anatomiczna, i bieganie w złym obuwiu, i zbyt twarda nawierzchnia.

Czasami przy zapaleniu rozcięgna podeszwowego jedynym wyjściem jest operacja. Jednak podiatrzy z Oakwood Healthcare System w Michigan proponują rozwiązanie alternatywne – kriochirurgię, czyli mniej inwazyjny zabieg, polegający na wprowadzeniu pod skórę rurki z gazem o bardzo niskiej temperaturze, który zamraża uszkodzoną tkankę. Krioterapia została zastosowana u 59 pacjentów z przewlekłym zapaleniem, którym nie pomagały inne sposoby. Po zabiegu pacjenci zgłaszali znaczną ulgę w bólu.

1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij