Ludzka stopa to nieprawdopodobnie skomplikowany mechanizm złożony z mięśni, kości i ścięgien. Choć wydaje się tak krucha, potrafi przenieść obciążenia kilkakrotnie przekraczające wagę Twojego ciała. Jednak nie jest niezniszczalna.
Z bolącym udem da się biec. Naciągnięte ścięgno też dokucza, ale można jakoś dobiec do mety. Ale boląca stopa lub kostka są jak zaciągnięty ręczny - musisz się zatrzymać. W końcu stopa i staw skokowy to podstawa biegania. Dosłownie i w przenośni. Kiedy działają sprawnie, pozwalają nam kochać każdy krok, gdy zaczynają szwankować - same niosą nas w stronę sklepu z rowerami.
Stopa i staw skokowy, choć wyglądają na delikatne, są bardzo mocne i wytrzymałe. W końcu muszą czasami przenosić obciążenia trzykrotnie przekraczające ciężar Twojego ciała. Ale kiedy są zaniedbane, np. przeciążone treningiem lub - przeciwnie - niewytrenowane, zaczynają się dawać we znaki.
Jeśli zlekceważysz te sygnały, możesz nabawić się jednej z dwóch najtrudniejszych do wyleczenia kontuzji, jakie mogą się zdarzyć biegaczowi: zapalenia rozcięgna podeszwowego i zapalenia lub zerwania ścięgna Achillesa. Dlatego właśnie warto poświęcić trochę czasu, by zrozumieć, jak działa ten skomplikowany mechanizm, który umożliwia nam stanie na dwóch nogach. Oraz, oczywiście, szybkie przemieszczanie się na nich.
Nie bez powodów wydajemy setki złotych rocznie na odpowiednie, wygodne i najnowocześniejsze opakowanie dla stóp. Jeżeli nie zapewnisz swojej stopie odpowiedniej amortyzacji, skutki mogą być opłakane.
"Ucierpieć może nie tylko sama stopa, ale również staw skokowy, kolano, biodra, a nawet dolna część kręgosłupa" - wyjaśnia Jay Dicharry z Wydziału Fizjoterapii i Rehabilitacji University of Virginia. Stopa jest obciążona zarówno gdy ląduje na ziemi, jak i wtedy, gdy się od niej odrywa. W obu tych fazach każdego kroku poddawana jest znacznym przeciążeniom.
Zdaniem Dicharry'ego właściwie wszystkie kontuzje biegaczy mają swoje źródło w tych właśnie dwóch fazach biegu. Jeśli stopa jest zbyt sztywna, gdy ląduje na ziemi, mogą wystąpić mikropęknięcia kości pięty. A jeśli jest zbyt rozluźniona i nie zapewnia odpowiedniej stabilizacji, możesz doczekać się tzw. kolana biegacza.
W tym artykule skupimy się na trzech kontuzjach, które mogą na długie miesiące wyłączyć biegacza z treningów: zapaleniu rozcięgna podeszwowego, zapaleniu ścięgna Achillesa i zapaleniu kaletki głębokiej ścięgna Achillesa. Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji o innych urazach stopy, przeczytaj inne nasze artykuły, np. "Gdy stopy mówią stop", "Zadbaj o zdrowie swoich stóp" oraz "Stopa biegacza: dbaj i chroń".