Uwaga, kobiety! Zawał serca groźniejszy niż rak piersi

Pod względem znajomości kobiet, biegania i chorób serca trudno znaleźć lepszego eksperta niż dr Lori Mosca. Jest kobietą, lekarką i bardzo szybko biega. Wyjaśnia nam, dlaczego Czytelniczki RW powinny bardziej dbać o swoje serca.

Zdrowe serce Maridav
fot. Maridav 2014/shutterstock.com

Czasami trudno przewidzieć, co czeka nas za kolejnym zakrętem życia. Warto jednak zwracać uwagę na znaki ostrzegawcze. I wyciągać z nich wnioski. Tak było w przypadku Lori Moski, która doskonale wie, co sprawiło, że jest dziś tym, kim jest, czyli szefową komisji odpowiedzialnej za strategię zapobiegania chorobom serca u kobiet.

Był maj 1982 roku. Lori studiowała wówczas na drugim roku medycyny, mieszkała z rodzicami. "Około godz. 2 w nocy, kiedy siedziałam jeszcze nad książkami, nagle w drzwiach mojego pokoju stanął mój tata. Trzymał się za mostek i był cały spocony" - wspomina. Trudno nie rozpoznać tych objawów: ojca dr Moski właśnie dopadł zawał serca.

Na szczęście przeżył. "Ale od tej pory potrafiłam myśleć tyko o tym, co można było zrobić, żeby tego uniknąć" - mówi Mosca. Dziś, po ponad 20 latach, wie już doskonale. 48-letnia obecnie lekarka poświęciła się działalności w różnych gremiach stworzonych w celu propagowania prewencji chorób serca u kobiet.

Ale teoria to nie wszystko. Praktyka też się liczy. Więc Mosca biega. I to szybko. Przebiegnięcie 5 km zajmuje jej 19 minut. Jej misją jest uświadomienie jak największej liczbie kobiet, że choroby serca dotyczą nie tylko mężczyzn. Że kobiety też umierają na serce. I to często.

W ciągu roku w Polsce na choroby układu krążenia umiera 90 tysięcy kobiet - to prawie 20 razy więcej niż z powodu raka piersi. "Codziennie widzę skutki niezdrowego stylu życia" - mówi Mosca, która dwukrotnie ukończyła triatlonowe zawody Ironman i codziennie o świcie biega. Jej mąż, kardiochirurg dziecięcy, codziennie naprawia wrodzone wady małych serduszek.

"To, że możemy biegać, to wielki dar. Gdyby więcej ludzi potrafiło spojrzeń na to jak na przywilej, myślę, że więcej by biegało"- mówi dr Mosca.

Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia i zdrowo się odżywiasz, masz więcej energii, żeby robić inne rzeczy. I - co potwierdzają statystyki - żyjesz dłużej, co daje Ci porcję dodatkowego czasu.

O tym musisz pamiętać:

Dużo się mówi o raku piersi, ale zapomina się o tym, że głównym zabójcą kobiet są choroby serca. Co roku z tego powodu umiera więcej kobiet niż mężczyzn. Dlatego powinny one wiedzieć, że:

1. Inaczej niż zwykle. Kobiety częściej niż faceci mają nietypowe zawały serca. Np. częściej niż ból za mostkiem odczuwają nagłe zmęczenie.

2. Uwaga na cukier. Kobiety chore na cukrzycę są bardziej podatne na zawał niż faceci cukrzycy.

3. Nadciśnienie. Kobiety po pięćdziesiątce częściej niż mężczyźni w tym wieku mają nadciśnienie i podwyższony cholesterol.

4. Niedoceniane. Kobietom rzadziej niż mężczyznom zaleca się prewencyjne leczenie kardiologiczne, a nawet jeśli, to często reagują na nie nietypowo.

Jeśli należysz do płci pięknej  – weź pod uwagę te fakty. Jeśli nosisz tylko spodnie – podziel się tą wiedzą ze swoją kobietą

Więcej informacji o tym, jak pracuje Twoje serce i jak o nie należycie dbać,  znajdziesz w artykułach Twoje centrum zasilania oraz Gwarancja na serce. Jeśli szukasz informacji o zdrowej dla układu krążenia diecie, znajdziesz je w tekście Jedzenie na mocne serce biegacza.

RW 02/2007

REKLAMA
}