Co jest podstawowym budulcem kości? Każde dziecko wie (chociażby z reklam telewizyjnych), że wapń. Ewentualne złamania (np. przeciążeniowe) lub inne choroby kości (jak ich pękanie czy osteoporoza) spowodowane są więc najprawdopodobniej niedoborami tego pierwiastka w organizmie. Otóż, niekoniecznie.
Twoje kości mogą być narażone na urazy z powodu niedoboru witaminy D. A przecież jej pozyskanie jest takie proste – wystarczy wystawić skórę na słońce, bo natura wyposażyła nas w samoistną zdolność syntetyzowania "słonecznej witaminy" pod wpływem promieniowania UVB. Naukowcy od lat znają i badają pozytywny wpływ witaminy D na układ kostny czy zęby, ale dopiero w ostatnich latach odkryto, że zwiększa ona także stabilność układu odpornościowego, wspomaga układ krwionośny i obniża ryzyko infekcji.
"Co do nowotworów czy cukrzycy to byłbym ostrożny w twierdzeniu, że witamina D ma jakieś korzystne działanie" – zwraca uwagę dr Marek Kolaśniewski, traumatolog i ortopeda.
Witamina D jak Dobra dla biegaczy
Witamina D ma niebagatelny wpływ na jakość i bezpieczeństwo Twojego biegu. Jak pokazują badania, rozbudowuje mięśnie szybkokurczliwe i wzmacnia je. Sportowcy, którym podawano duże dawki tej witaminy, potrafili skakać wyżej, szybciej i z większą mocą od tych, którym nie podawano jej w ogóle.
Już w latach 40. i 50. ubiegłego wieku na niemieckich i radzieckich lekkoatletach przeprowadzano eksperymenty, wystawiając ich na działanie promieni UVB. Badania te wykazały u nich znaczny wzrost wydolności i ogólnej sprawności. Nie dziwią więc wyniki innych, nowszych badań, które jasno pokazują, że szczyty formy u sportowców poddawanych eksperymentom przypadają na okres wiosny i lata, gdy zastrzyk słońca jest największy.
Strzeż się niedoboru słonecznej witaminy
Co ciekawe, deficyt witaminy D należy do najczęstszych niedoborów wśród wszystkich witamin i minerałów. Objawy niedostatecznej ilości tej witaminy w organizmie nie są na pierwszy rzut oka widoczne – problem można stwierdzić dopiero podczas badania krwi.
"Niedobór witaminy D u biegaczy występuje nie rzadziej niż w populacji ogólnej. Jednak trzeba pamiętać, że dyscypliny wytrzymałościowe wymagają przemyślanej diety i okresowo uzupełniania niedoborów, głównie zimą. Niedobory witaminy D mogą prowadzić do bólów kostnych (w osteomalacji) i zwiększonego ryzyka złamań (osteoporoza). Jej brak przyczynia się też do zaburzeń pracy nerek i jelit, np. zaparć" – tłumaczy doktor Kolaśniewski.