[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.7

Ile pić podczas biegania? Od odwodnienia do przewodnienia

Człowiek nie wielbłąd, pić musi. Zwłaszcza kiedy żar leje się z nieba, a Ty dodatkowo masz w planach bieganie lub zawody. Nie możesz zalewać się jednak wiadrami wody, bo jej nadmiar jest równie groźny jak niedobór. Sprawdź, jak precyzyjnie zaplanować swoje nawodnienie i ile wody (lub innych napojów) pić podczas biegu.

Ile powinno się pić podczas biegania? Ile powinno się pić przy bieganiu? Zalecane dawki płynów różnią się w zależności od dystansu i intensywności biegu (fot. shutterstock.com)

Pijąc za mało, ryzykujesz odwodnienie. Pijąc za dużo – możesz wpaść w hyponatremię (niski poziom sodu we krwi). Jej objawy? Zawroty głowy, uczucie dezorientacji i osłabienie mięśni. Rozwiązanie: przestań pić. Objawy ustępują, gdy organizm pozbędzie się nadmiaru wody przez pocenie się i oddawanie moczu.

Nawodnienie a bieganie: Ile wody potrzebujesz?

Więc ile należy pić podczas biegania? Aby określić swoje potrzeby w tym zakresie, zważ się bez ubrania przed i po wyczerpującym, godzinnym biegu. Przelicz kilogramy, które straciłeś, na ilość płynu, by dowiedzieć się, ile potu „wydaliłeś” w tym czasie. Ubytek około pół kilograma oznacza, że wypociłeś niewiele mniej niż pół litra płynu i że powinieneś w ciągu godziny treningu wypijać właśnie tyle.

Jeśli ustalanie tempa, w jakim się pocisz, to za dużo zachodu, wytyczne lekkoatletyczne sugerują picie mniej więcej od 400 do 800 mililitrów na godzinę. Większą ilość płynu zaleca się w przypadku osób o dużej masie ciała, biegających szybciej, w wyższych temperaturach, a niższą dla tych o mniejszej masie ciała, trenujących w chłodniejszych warunkach.

Nawodnienie biegacza w liczbach:

  • 1% odwodnienia zwiększa Twoje tętno o 3-4 uderzenia serca na minutę.

  • 2% – tyle utraty wody z organizmu powoduje spadek wydajności podczas biegu. Osoba ważąca 70 kg traci tyle w 2 godziny.

  • 5% – utratę takiej ilości wody z organizmu uważa się za odwodnienie i stan groźny dla życia.

  • 1500 – miligramów na litr powinna mieć woda wysoko zmineralizowana – dobra dla biegaczy. Sprawdzaj etykiety.

REKLAMA

REKLAMA

Nawodnienie na trening i zawody

Wybór napoju i ilości zależy od długości biegu, jego intensywności, a także wagi biegacza. Prowadź zapiski i notuj, kiedy dopadło Cię pragnienie podczas biegu. Zapisuj, jak często i ile pijesz. Te informacje pomogą Ci wybrać najlepszy moment na dostarczenie płynów. Ustaw sobie w telefonie przypomnienie np. co 15 minut, aby zaspokajać swoje pragnienie.

  • Przed biegiem: Dwie godziny przed biegiem należy wypić 1-2 szklanki płynów. Izotoniki i woda to najlepszy wybór. Jedną szklankę wypij 15-30 minut przed startem, żeby organizm zdążył wodę wchłonąć.

  • Godzina biegu lub mniej: Pij od 3 do 6 łyków co 15-20 minut – najlepiej wody. Na ciężkie biegi (powyżej 30 minut) wybierz napój, który da Ci zastrzyk energii do samego końca.

  • Od 1 do 4 godzin: Pij od 3 do 6 łyków co 15-20 minut. Napój izotoniczny z węglowodanami i elektrolitami uzupełni sód. Żele energetyczne popij wodą, aby uniknąć zbyt dużego stężenia cukrów.

  • Ponad 4 godziny: Pij od 3 do 6 łyków napoju co 15 minut, zanim pragnienie Cię zdominuje. Lepiej wypić nieco więcej, jeśli organizm będzie się domagał płynów, niż odwodnić się.

  • Po biegu: Zwykle 500 ml wody lub izotonika wystarczy po umiarkowanym wysiłku, ale w upalny dzień pij więcej, lecz wolno i małymi łykami. Po biegu żołądek się kurczy.

Czy zimne napoje są lepsze?

Z badań, do których dotarliśmy, wynika, że sportowcy wytrzymałościowi, którzy pili napoje zimne przed i podczas treningów, byli zdolni trenować o około 12 minut dłużej niż ci, którzy pili ciepłe napoje (spróbuj na przykład lekkich koktajli owocowych i warzywnych)

Natomiast zawodnicy, którzy pili napoje z dodatkiem kruszonego lodu, osiągali swoje wyniki o ok. 10 minut lepsze niż ci, którzy pili tylko schłodzone napoje. W obu przypadkach napój obniżał temperaturę ciała i zmniejszał odczuwalność wysiłku. Nie polecamy jednak napojów lodowatych, bo organizm musi część energii spożytkować na jej podgrzanie.

W nawodnieniu organizmu pomogą Ci też Przepisy dla biegacza: 6 pomysłów na zdrowe koktajle.

RW 07/2014  

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij