Jogging wymyślono dla ludzi z miasta. Bo mieszczuch najczęściej prowadzi siedzący tryb życia i prędzej czy później będzie miał kłopoty z krążeniem, a jak wiadomo bieganie to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom serca. W słusznej skądinąd idei joggingu nie pomyślano jednak o jednym: w mieście bardzo trudno znaleźć odpowiednie podłoże do biegania - jakby nie kombinować, zawsze jakiś fragment biegnie się po zbyt twardej nawierzchni.
Amatorzy truchtania po asfalcie, betonie czy kostce brukowej początkowo mieli spore problemy z obolałymi stopami. Na szczęście, natychmiastowa reakcja firm produkujących sportowe obuwie uciszyła paniczne krzyki ortopedów. Buty wyposażono bowiem m.in. w amortyzujące podeszwy. Jednak nawet buty z kosmiczną technologią nie ochronią ścięgien, stawów, kości i skóry, jeśli nie dostosujesz treningu do własnych możliwości, zapomnisz o rozgrzewce czy zlekceważysz pierwsze oznaki, że coś się dzieje nie tak.
6 urazów stóp, na które musisz uważać
Krwiak podpaznokciowy
Ciągłe przyciskanie palca do noska buta może spowodować krwawienia pod paznokciem. U biegaczy krwiak podpaznokciowy występuje zazwyczaj na 3., 4. lub 5. palcu, bo one właśnie mają najczęstszy kontakt z twardym podłożem.
Jak zapobiegać? Buty powinny przylegać do pięty i boków stopy, ale między palcami a noskiem buta musi pozostać przestrzeń o grubości kciuka. Krótko obcinaj paznokcie.
Jak leczyć? W awaryjnych sytuacjach można sobie pomóc, przekłuwając płytkę paznokcia np. rozgrzanym spinaczem. Lepiej jednak iść do chirurga, który w znieczuleniu zrobi to specjalnym wiertłem. Jeżeli z wizytą u lekarza nie będziesz zwlekał, uratujesz płytkę paznokciową. Zazwyczaj po nakłuciu, które przynosi natychmiastową ulgę, wystarczy obserwacja.
Ostroga piętowa
Biegniesz, biegniesz i nagle czujesz, jakbyś miał pinezkę pod piętą. Każdy krok powoduje przeszywający ból. Stajesz, zdejmujesz but - i nic. W skarpetce też nic, na stopie nie ma śladu po odcisku? Ki diabeł? Najprawdopodobniej tzw. ostroga piętowa, czyli narośl na spodniej stronie kości piętowej, która powoduje bolesny stan zapalny ścięgna pod piętą. Biegacze są szczególnie narażeni na ostrogę piętową, bo każdy krok to mikrouraz.
Jak zapobiegać? Unikaj biegania po twardym podłożu i stosuj ćwiczenia rozciągające.
Jak leczyć? Ból złagodzą środki przeciwbólowe i maść przeciwzapalna, okłady z lodu i specjalna wkładka do butów, amortyzująca nacisk oraz fizykoterapia z rozciąganiem rozcięgna i mięśni łydki. W ciężkich przypadkach wykonuje się zabieg chirurgiczny.