Stopy biegacza: 6 najczęstszych kontuzji

Nie tylko buty, ale również stopy są poddawane podczas biegu dużym obciążeniom i co jakiś czas należy się im solidna konserwacja. Zobacz, co się w nich może zepsuć, jak je naprawić i - najważniejsze - jak w przyszłości zapobiegać urazom.

Runner\\\'s World
fot. Wiesław Jurewicz

Jogging wymyślono dla ludzi z miasta. Bo mieszczuch najczęściej prowadzi siedzący tryb życia i prędzej czy później będzie miał kłopoty z krążeniem, a jak wiadomo bieganie to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom serca. W słusznej skądinąd idei joggingu nie pomyślano jednak o jednym: w mieście bardzo trudno znaleźć odpowiednie podłoże do biegania - jakby nie kombinować, zawsze jakiś fragment biegnie się po zbyt twardej nawierzchni.

Amatorzy truchtania po asfalcie, betonie czy kostce brukowej początkowo mieli spore problemy z obolałymi stopami. Na szczęście, natychmiastowa reakcja firm produkujących sportowe obuwie uciszyła paniczne krzyki ortopedów. Buty wyposażono bowiem m.in. w amortyzujące podeszwy. Jednak nawet buty z kosmiczną technologią nie ochronią ścięgien, stawów, kości i skóry, jeśli nie dostosujesz treningu do własnych możliwości, zapomnisz o rozgrzewce czy zlekceważysz pierwsze oznaki, że coś się dzieje nie tak.

6 urazów stóp, na które musisz uważać

Krwiak podpaznokciowy

Ciągłe przyciskanie palca do noska buta może spowodować krwawienia pod paznokciem. U biegaczy krwiak podpaznokciowy występuje zazwyczaj na 3., 4. lub 5. palcu, bo one właśnie mają najczęstszy kontakt z twardym podłożem.

Jak zapobiegać? Buty powinny przylegać do pięty i boków stopy, ale między palcami a noskiem buta musi pozostać przestrzeń o grubości kciuka. Krótko obcinaj paznokcie.

Jak leczyć? W awaryjnych sytuacjach można sobie pomóc, przekłuwając płytkę paznokcia np. rozgrzanym spinaczem. Lepiej jednak iść do chirurga, który w znieczuleniu zrobi to specjalnym wiertłem. Jeżeli z wizytą u lekarza nie będziesz zwlekał, uratujesz płytkę paznokciową. Zazwyczaj po nakłuciu, które przynosi natychmiastową ulgę, wystarczy obserwacja.  

Ostroga piętowa

Biegniesz, biegniesz i nagle czujesz, jakbyś miał pinezkę pod piętą. Każdy krok powoduje przeszywający ból. Stajesz, zdejmujesz but - i nic. W skarpetce też nic, na stopie nie ma śladu po odcisku? Ki diabeł? Najprawdopodobniej tzw. ostroga piętowa, czyli narośl na spodniej stronie kości piętowej, która powoduje bolesny stan zapalny ścięgna pod piętą. Biegacze są szczególnie narażeni na ostrogę piętową, bo każdy krok to mikrouraz.

Jak zapobiegać? Unikaj biegania po twardym podłożu i stosuj ćwiczenia rozciągające.

Jak leczyć? Ból złagodzą środki przeciwbólowe i maść przeciwzapalna, okłady z lodu i specjalna wkładka do butów, amortyzująca nacisk oraz fizykoterapia z rozciąganiem rozcięgna i mięśni łydki. W ciężkich przypadkach wykonuje się zabieg chirurgiczny.

Grzybica paznokci i stóp

Najpierw pojawiają się żółte lub białe plamy w rogu paznokcia. Później paznokieć zaczyna się rozwarstwiać, matowieje, robi się żółty i staje się gruby; lub matowieje, jest biały jak mleko i miękki. Grzybica skóry stóp zaczyna się od swędzących, czerwonawych plam, czasami z pęcherzami, zwykle między palcami lub na podeszwach, a dopiero później przenosi się również na wierzch stopy.

Jak zapobiegać? Nigdy nie korzystaj z cudzych butów i nie pożyczaj swoich. Na basenie, w saunie i w szatni zawsze chodź w klapkach, nigdy boso. I dokładnie osuszaj stopy po kąpieli, ze szczególną dbałością o przestrzenie między palcami.

Jak leczyć? Zacznij od maści przeciwgrzybicznej (kupisz bez recepty w aptece) i koniecznie stosuj się do zaleceń dawkowania - nie kończ za wcześnie. Jeśli kuracja się nie powiedzie, idź do lekarza, być może trzeba będzie wziąć tabletki. I wyrzuć wszystkie buty oraz skarpety, które miały kontakt z chorymi stopami.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Zapalenie rozcięgna podeszwowego to najczęstszy uraz stopy. Biegnie ono od pięty do palców. Bardzo często dochodzi do uszkodzenia torebki piętowej, czyli miejsca, gdzie ścięgno jest przyczepione do kości pięty. Objawia się to bólem w środkowej części pięty, który nasila się podczas odpoczynku, np. snu. Najbardziej nieprzyjemny jest pierwszy krok po wstaniu z łóżka, w trakcie dalszej aktywności ból ustępuje.

Przyczyną zapalenia rozcięgna są stale powtarzające się urazy śródstopia, spowodowane brakiem odpowiedniej rozgrzewki lub zbyt intensywnym zwiększaniem dystansu biegu.

Jak zapobiegać? Niektóre osoby, prawdopodobnie ze względu na budowę stopy, są szczególnie podatne na zapalenie rozcięgien. Rodzaj treningu i rozgrzewka powinny być wówczas konsultowane z lekarzem sportowym.

Jak leczyć? Rezygnacja na jakiś czas z treningu powinna pomóc. W cięższych przypadkach stosuje się ostrzyknięcia kortykosteroidami.  

Kontuzje ścięgna Achillesa

Do urazu ścięgna Achillesa dochodzi najczęściej wskutek przeciążenia i braku rozgrzewki. Rezultat: od niewielkiego bólu po wysiłku, do zerwania. Osoby z zapaleniem ścięgna skarżą się na ból mniej więcej na piątym centymetrze od pięty w kierunku łydki, mogą też wystąpić obrzęk i trzeszczenie. Jak sprawdzić, czy nie doszło do zerwania ścięgna? Jeśli nie możesz stanąć na palcach, masz kłopot.

Jak zapobiegać?. Tak jak w przypadku zapalenia rozcięgna.

Jak leczyć? Jeśli to tylko zapalenie, musisz leżeć z nogą ułożoną wyżej na poduszce i schładzać obolałe miejsce lodem. W razie zerwania najskuteczniejszą metodą leczenia jest operacja. 

Wrastające paznokcie

Problem ten dotyczy głównie palucha, a jest spowodowany niewłaściwym przycinaniem paznokcia i noszeniem zbyt dopasowanego obuwia. Jeżeli taki paznokieć nie jest leczony, dochodzi do zapalenia bocznego wału paznokcia, a niekiedy zakażenia.

Jak zapobiegać?. Odpowiednio obcinając paznokcie. Róg paznokcia powinien wystawać poza część miękką.

Jak leczyć? Jeśli paznokieć „wcina się" lekko, można pod bocznymi krawędziami płytki paznokcia, w miejscu, gdzie wrastają one w skórę palca, delikatnie, np. końcem pilnika do paznokci, włożyć waciki. Gdy paznokieć wrośnie głębiej, pomoże już tylko chirurg. 

Sucho w bucie

Jeśli masz problemy z nadmiernym poceniem się nóg, zamiast się męczyć i krępować, skocz do apteki na zakupy. Zobacz, co warto mieć pod ręką (a czasem pod stopą), aby mieć zawsze suche nogi.  

1. ETIAXIL Lotion do stóp i dłoni: Bezbarwny i bezwonny. Ogranicza potliwość. Stosowany na noc. Dwie aplikacje wystarczają na tydzień.

2. KIWI Fresh Force: Jedyny odświeżacz do butów z dwustronnym atomizerem, który ułatwia dobre rozprowadzenie sprayu wewnątrz buta. Do wszystkich rodzajów butów. 

3. KIWI Fresh’Ins: Odświeżające wkładki do butów. Wchłaniają wilgoć i zapewniają świeży zapach przez pięć dni. W opakowaniu sześć par, czyli pachnące buty przez miesiąc.

4. SCHOLL Krem do stóp 3 w 1: Krem do stóp dla osób korzystających z basenu i plaży. Zapobiega poceniu, brzydkiemu zapachowi, chłodzi, chroni przed grzybicą.

5. SCHOLL Dezodorant do stóp: Antyperspirant, zapobiega poceniu się stóp, daje uczucie chłodu i świeżości. Przez 24 godziny chroni przed przykrym zapachem.

RW 02/2007

Zobacz również:
REKLAMA
}