Zasady BHP biegania w terenie

Mimo pięknych okoliczności przyrody, które zachęcają do bujania w obłokach, bieganie w terenie wymaga większej koncentracji niż pokonywanie kilometrów po równych, asfaltowych chodnikach. Choćby po to, by uniknąć zbyt bliskiego spotkania z Matką Ziemią.

Zasady BHP biegania w terenie Getty Images
fot. Getty Images

Kiedy wychodzisz pobiegać w górach, lesie, czy choćby po trawniku nie ma czegoś takiego jak „znana” trasa. Tu wszystko może wyglądać inaczej z dnia na dzień, po burzy, po przejechaniu przez maszyny leśników, albo po wyjściu na powierzchnię kreta. Aby bezpiecznie wrócić z takiego biegania do domu, warto przejść krótki kurs bezpiecznego i zdrowego trailu.

1. Rozgrzewka. Ma o wiele większe znaczenie niż kiedy biegasz po równym. Bo nie tylko przygotowuje Cię do wysiłku, alb przede wszystkim przygotowuje całe Twoje ciało do nierówności terenu, kiedy stopy skręcają się w nieprzewidzianym kierunku, albo potkniesz się o wystający korzeń. Rozgrzej mocno kostki (wpięcia na palce, krążenia stawem skokowym), biodra i ramiona.

2. Sprzęt. W bieganiu w terenie buty muszą spełniać dwa warunki. Muszą dobrze trzymać na zmiennej nawierzchni, od szutrów, przez leśne dukty, po błoto i skały. No i muszą dobrze trzymać Twoją stopę. Dobrze czyli tak, by miała komfort, ale by cholewka zapewniają jej wystarczającą stabilność.

3. Koncentracja. Może Cię kusić oglądanie pięknych krajobrazów albo wręcz odwrotnie – patrzenie na własne stopy. Unikaj jednego i drugiego, jeśli nie chcesz wyrżnąć o ziemię. Jeśli chcesz podziwiać przyrodę, to przejdź do marszu albo po prostu się zatrzymaj. Ale w czasie biegu patrz metr, dwa przed siebie, by wyznaczyć linię biegu. Mózg już tak pokieruje nogami, by wylądowały tam, gdzie chcesz, bez patrzenia na stopy. To pozwoli Ci na płynny bieg w terenie, czyli jedną z przyjemności trailu. Z czasem wybór najlepszej ścieżki będzie dla Ciebie czymś, o czym nawet nie będziesz myśleć.

Zasady BHP biegania w terenie Altacet, ALTA/032/06-2021

4. Sytuacje awaryjne. Zawsze może się zdarzyć, że jednak bieg zostanie zakłócony przez wywrotkę, uderzenie o gałąź czy kamień, skręcenie. Co możesz zrobić? Jeśli nie masz pewności co do konsekwencji, to wróć do domu jak najmniej obciążając urażone miejsce. Pół biedy jeśli to zadrapanie, ale już przy skręceniach czy stłuczeniach kontynuowanie wysiłku może tylko pogorszyć sprawę, nawet jeśli w pierwszej chwili myślisz, że to drobiazg. W takich przypadkach jak najszybciej zastosuj metodę P.R.I.C.E., czyli zabezpieczenie (Protection), odpoczynek (Rest), schłodzenie (Ice), ucisk (Compression) i uniesienie (Elevation). Ta procedura pozwala zmniejszyć ból, ograniczyć opuchliznę i przyspieszyć regenerację uszkodzonych tkanek.

Po drugie, możesz zastosować środki wspomagające powrót do zdrowia. Altacet Żel* to lek na stłuczenia i urazy, który ściąga i zmniejsza obrzęki, łagodzi bóli i zmniejsza stan zapalny oraz działa chłodząco. Stosujesz go miejscowo w miejscu urazu, co kilka godzin, pozostawiając na skórze do wyschnięcia. Pamiętaj tylko, że nie jest to magiczny żel, który leczy wszystko, więc nie stosuj go na rozległe rany.

Oczywiście, jeśli masz podejrzenia, że kontuzja jest poważniejsza, musisz skonsultować to z lekarzem.

5. Powrót do biegania. Przy stłuczeniach możesz wrócić na trasy kiedy zniknie ból. Przy skręceniach musisz pamiętać, że kostka będzie mniej stabilna. . Na szczęście zapobieganie temu bywa przyjemne. Możesz chociażby chodzić boso po piasku lub trawie i stawać na jednej nodze z zamkniętymi oczami. Albo poćwiczyć stabilizację na nierównym podłożu.

 

*informacja wewnętrzna: wg ChPL 11.2020

Altacet®,10 mg/g, żel; Skład: 1 g żelu zawiera 10 mg glinu octanowinianu. Wskazania: miejscowo na skórę w stłuczeniach, obrzękach stawowych, pourazowych i spowodowanych oparzeniami I°. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na składniki leku. Nie stosować: doustnie, długotrwale, na rozległe rany, na uszkodzoną lub zakażoną skórę i miejsca z widocznym wypryskiem, u dzieci <3 lat. Działania niepożądane leku należy zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych URPL: Al. Jerozolimskie 181C; 02-222 Warszawa; tel.: + 48 22 49 21 301; faks: + 48 22 49 21 309; strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl lub do podmiotu odpowiedzialnego. Podmiot odpowiedzialny: Lek S.A., ul. Podlipie 16, 95-010 Stryków. Informacja o leku dostępna w Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, www.sandoz.pl

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

AZ

Zobacz również:
}