1. Wyostrza umysł
Wysypianie się może ograniczyć ryzyko demencji. Badania wykazały, że głęboka faza snu (NREM) pomaga usuwać związane z chorobą Alzheimera złogi w płacie czołowym. Zadbaj o dobrej jakości sen, włączając w telefonie tryb samolotowy. Według naukowców z Harvardu zabawa smartfonem opóźnia wydzielanie melatoniny nawet o 1,5 godziny i obniża jej poziom o połowę. To nie tylko utrudnia zasypianie, ale i zapadanie w głęboki, regenerujący sen. A jeśli zależy Ci nie tylko na zgłębieniu snu, ale i tematu, więcej o niekorzystym działaniu niebieskiego światła przeczytasz tutaj: Zdrowy, głęboki sen a bieganie.
2. Chroni serce
Badania wykazały związek niedosypiania z niższym poziomem cholesterolu HDL, co może skutkować chorobami serca. Jeżeli śpisz za krótko, zadbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni, bo to jeden z najważniejszych czynników decydujących o jakości snu (optymalna to 15-19 stopni Celsjusza). I nie rozgrzewaj się tuż przed snem mocnym wyciskiem. Umiarkowane treningi biegowe są dla serca najlepszym zabezpieczeniem.
3. Zwęża talię
Z badań University of Leeds wynika, że dorośli z niedoborem snu są bardziej zagrożeni rozwojem nadwagi. Naukowcy zaobserwowali, że ludzie śpiący ok. 6 godzin mają w talii średnio o 3 cm więcej od badanych śpiących ok. 9 godzin. Różnice w potrzebach snu są indywidualne, ale obecnie uważa się, że dla większości dorosłych 7-9 h jest optymalne. Trzymaj się regularnych pór w łóżku, zwłaszcza wstawania, bo zmienne pobudki rozregulowują rytm snu. I - zawsze będziemy przypominać! - jedz zdrowo. "Odchudzające" właściwości snu na niewiele się zdadzą, jeśli dieta będzie kulała. Zerknij tutaj, jeśli chcesz się dowiedzieć, jak najprościej przejść na jasną stronę mocy: Jak jeść zdrowo? Zacznij od prostych zmian w jadłospisie.
RW 09-10/2018
Komentarze